X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Sunucu Nedir? Nasıl Bir Sunucu Tercih Etmeliyim?

İnternet dünyasının bu denli geliştiği günümüzde internet kullanıcılarının aklında sunucu nedir? Nasıl bir sunucu tercih etmeliyim? Şeklinde sorular yer almaktadır. Sunucu, internetteki web sitelerini, veritabanlarını, e-posta hesaplarını barındıran bir donanımdır. Sunucular herhangi ağ ortamında diğer cihazların, ağ bileşenlerinin çeşitli isteklerine hizmet vermek amacı ile veri merkezlerinde bulunan özel bilgisayarlardır.

Sunucu Ne İşe Yarar?

Web sunucu hizmeti sunuculardaki kaynakların paylaştırılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Fakat; bazı durumlarda web hosting hizmeti için ayrılan kaynaklar yeterli gelmemektedir. Ayrıca bazı işlemler için web hosting hizmetindeki sınırlamaların dışına çıkılması oldukça önem arz etmektedir. Bu noktada sunucu kiralama hizmeti satın alınması gerekmektedir.

Sunucu kiralama hizmetinin işlevini daha net anlatabilmek için bir örneklendirme ile açıklamak daha faydalı olacaktır. Web hosting birçok kişinin oturduğu bir yer olarak düşünün. Burada yaşamak için bazı kuralarla uyulması şarttır. Sunucuyu burada; bulunduğumuz yaşam alanı olarak görebiliriz. İşte sunucu kiralama ile apartman kiralayarak sahibi oluyoruz. Bu sayede istediğimiz işlemleri herhangi bir kurala bağlı kalmanda gerçekleştirme olanağımız bulunmaktadır. Sunucu nedir? Nasıl bir sunucu tercih etmeliyim? Sorunun en temel cevabı bu örnekte saklı durumdadır.

Hangi Durumlarda Sunucu Satın Almak Gerekir?

İlk olarak, yeni bir web sitesi için başlangıç olarak web hosting hizmeti yeterli durumda olacaktır. Eğer bir süre sonra internet siteniz web hosting hizmetiniz kapsamında işlemci için belirtilen üst kullanım kotasına yaklaştığında ise, sunucu kiralama hizmetine geçmek faydalı olacaktır. Aşırı kaynak tüketiminin sebebi web sitenizde kullandığınız yazılımla ilgili bir sorundan meydana gelmektedir.  Bu durum yapılacak çeşitli iyileştirme çalışmaları ile çözülebilmektedir.

Yapılan bu çalışmalara rağmen internet siteniz aynı şekilde yavaşlama sorunu meydana geliyorsa web sunucu paketinizdeki işlemci ve RAM kaynakları hızlı bir şekilde tüketmeye devam ediyorsa bu durumda sunucu kiralamak en doğru ve mantıksal çözüm olacaktır.

Sunucu Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sunucu hizmeti kiralarken en çok dikkat edilmesi gereken nokta sunucu firmasının sağladığı destek seviyesi ve kalitesi olmalıdır. Fiziksel sunucularda birçok sorun riski olduğu için sağlanan destek kritik bir önem sahiptir. Sunucu Nedir? Nasıl Bir Sunucu Tercih Etmeliyim? Sorusunun cevabı sağlanan bu destekle yakından ilgilidir.